Asus TUF A16 FA608UP GAMING Laptop AMD Ryzen AI 9 270, NVIDIA RTX 5070 8GB, 32GB DDR4, 1TB SSD, 16" 165Hz WUXGA (1920x1200), Win 11 Home, Backlit English Keyboard - JAEGAR GRAY FA608UP-A16.R95070
A powerful 16-inch TUF gaming laptop built with AMD Ryzen AI 9 270 and NVIDIA RTX 5070 graphics. Designed for high FPS gaming, advanced AI workloads, and smooth multitasking. Comes with fast DDR5 memory, PCIe 4.0 SSD, and a 165Hz display with G-Sync and Advanced Optimus.
Key Features
  • AMD Ryzen AI 9 270 processor with 8 cores and up to 5.2GHz
  • NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7
  • 16" WUXGA 1920x1200 IPS display, 165Hz, 3ms, G-Sync
  • 32GB DDR5-5600 (16GB x2) dual-channel
  • 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
  • AMD XDNA NPU up to 16 TOPS
  • MUX Switch + Advanced Optimus
  • Backlit English keyboard
  • Jaegar Gray chassis
Technical Specifications
Processor
  • AMD Ryzen 9 270
  • 8 cores / 16 threads
  • Base clock 4.0GHz
  • Boost up to 5.2GHz
  • 24MB Cache
  • Integrated AMD XDNA NPU up to 16 TOPS
Graphics
  • NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU
  • 8GB GDDR7 VRAM
  • Boost Clock: 1595MHz at 55W (1545MHz + 50MHz OC)
  • Max GPU Power: 100W + 15W Dynamic Boost
Display
  • 16-inch WUXGA 1920x1200
  • IPS-level panel
  • 16:10 aspect ratio
  • 165Hz refresh rate
  • 3ms response time
  • Anti-glare
  • sRGB: 100%
  • Adobe RGB: 75.35%
  • G-Sync support
  • MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus
Memory
  • 32GB DDR5-5600
  • 16GB x2 SO-DIMM
  • Dual-channel
  • Upgradeable up to 32GB
Storage
  • 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
  • Supports up to 2TB PCIe 4.0 M.2 SSD
Connectivity
  • Wi-Fi 6
  • Bluetooth 5.3
Ports
  • HDMI
  • USB-A ports
  • USB-C ports
  • Headphone/Mic combo
Build
  • Color: Jaegar Gray
  • Backlit English keyboard
Operating System
  • Windows 11 Home
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features
  • AMD XDNA NPU up to 16 TOPS
  • Jaegar Gray chassis
Technical Specifications
Processor
  • AMD Ryzen 9 270
  • 8 cores / 16 threads
  • Base clock 4.0GHz
  • Boost up to 5.2GHz
  • 24MB Cache
Graphics
  • 8GB GDDR7 VRAM
Display
  • 16-inch WUXGA 1920x1200
  • IPS-level panel
  • 16:10 aspect ratio
  • 165Hz refresh rate
  • 3ms response time
  • Anti-glare
  • sRGB: 100%
  • Adobe RGB: 75.35%
  • G-Sync support
Memory
  • 32GB DDR5-5600
  • 16GB x2 SO-DIMM
  • Dual-channel
  • Upgradeable up to 32GB
Storage
Connectivity
  • Wi-Fi 6
  • Bluetooth 5.3
Ports
  • HDMI
  • USB-A ports
  • USB-C ports
  • Headphone/Mic combo
Build
  • Color: Jaegar Gray
Operating System
  • Windows 11 Home
You may also like
Thumbnail 1Thumbnail 2
Thumbnail 1
ASUS ZenWifi AX (XT8) Whole-Home Tri-band Router, Mesh System with WiFi 6, Black, 2 Pack
Thumbnail 1Thumbnail 2
ASUS ZenWiFi XD6 2-pack Dual-band [2.4 GHz / 5 GHz] Wi-Fi 6 [802.11ax] White 4 Internal
Asus Cerberus V2 Gaming Headset With Dual-Microphone - Blue
Asus Cerberus V2 Gaming Headset With Dual-Microphone - Green
ASUS ProArt PA278QV 27",WQHD,75Hz,5MS,IPS,Flat Gaming Monitor
Asus Prime H610M-K ARGB, PCIe 4.0, DDR5 Motherboard
Asus VG248QE Gaming Monitor (24", 144Hz, 1ms, LED)
ASUS PRIME Z790-A WIFI Motherboard DDR5
Samsung Galaxy Book Pro Laptop Core i5 1135G7, Intel Iris Xe Graphics, 8GB RAM
Asus ROG PG42UQ , 41.5" 4K OLED, 138Hz Refresh Rate, 0.1 ms Response Time, Anti-glare Micro-Texture Coating Swift OLED Gaming Monitor